Vývojová prostředí

Co potřebujete pro práci s FPGA?

Kromě vlastního FPGA, ideálně v podobě nějakého kitu, a programátoru (nejčastěji jako USB JTAG – pozor, každý výrobce používá trochu jiné zapojení a programátory nejsou zaměnitelné) budete potřebovat i nějaký vývojový nástroj, který z návrhu (nejčastěji v jazycích VHDL či Verilog) vytvoří soubory pro uložení do konfigurační paměti FPGA.

Vývojová prostředí kromě překladače a programátoru obsahují mnohdy také nástroje pro simulaci, možnost grafického návrhu, testovací nástroje a spoustu dalších funkcí.

Altera nabízí zdarma nástroj Quartus II Web Edition. POZOR! Pokud používáte Cyclone II, stahujte maximálně verzi 13.0 SP 1. Novější nemají podporu pro Cyclone II. Existuje i ve verzi pro Linux, ke stažení na téže adrese.

Xilinx nabízí rovněž zdarma nástroj ISE Webpack. Jeho vývoj už byl ukončen, ale je stále ke stažení. Novější verze je Vivado Webpack, která ale podporuje pouze nové řady FPGA (tedy ne například oblíbenou řadu Spartan). Připravte se na stahování 6GB instalátoru… Taky existuje i ve verzi pro Linux, ke stažení na téže adrese.

Vždy si zkontrolujte, jestli daný nástroj obsahuje podporu pro FPGA, které hodláte použít.

banner